Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze filmy dokumentalne na festiwalu w DCF-ie: program

MIS
Film w reż. Lorny Tucker został zrealizowany w tym roku. Opowiada o Vivienne Westwood, ekscentrycznej projektantce mody
Film w reż. Lorny Tucker został zrealizowany w tym roku. Opowiada o Vivienne Westwood, ekscentrycznej projektantce mody materiały prasowe
Najlepsze filmy dokumentalne, będące odzwierciedleniem współczesności i jej problemów, zostaną pokazane na 15. Millennium Docs Against Gravity w DCF-ie. Zobaczcie program festiwalu, na którym każdy kinoman znajdzie coś poruszającego i ważnego.

Jest ich ponad 60, zostaną wyświetlone na festiwalu, który równolegle odbywa się w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie oraz we Wrocławiu. Impreza trwać będzie we wrocławskim DCF-ie od 11 do 20 maja. Oprócz projekcji, w programie festiwalu znajdą się spotkania z twórcami, debaty, warsztaty, sekcje edukacyjne dla dzieci i seniorów oraz filmy wykorzystujące technologię VR.
Millennium Docs Against Gravity to największy w Polsce festiwalu filmów non-fiction. Bilety już są w sprzedaży.
Przez dziesięć festiwalowych dni we Wrocławiu zobaczyć będzie można najgłośniejsze filmy z festiwali na całym świecie, laureatów prestiżowych nagród i ekscytujące debiuty. Publiczność przekona się, co fetysze mówią o współczesnej kulturze (w programie m.in. „Współczesny mężczyzna” i „W absolutnej ciszy”), pozna prawdziwych superbohaterów („Święta Góra”, „Człowiek delfin”), spotka ikony popkultury („Grace Jones”, „Westwood: Punkówa, Ikona, Aktywistka”), uda się też w podróż do byłych republik radzieckich („Rosyjska robota”, „Jądra Tarzana”).

Najlepsze dokumenty zaczynają się od... Niczego

Festiwal otworzy pokaz „Filmu o niczym” (“In Praise of Nothing”) – satyrycznej dokumentalnej przypowieści, w której głównym bohaterem jest tytułowe Nic. Gościem wieczoru będzie reżyser Boris Mitić, który po seansie opowie o kulisach powstawania dokumentu. Warto także zwrócić uwagę m.in. na nominowane do Oscara „Twarze, plaże” (“Faces, Places”) legendarnej reżyserki Agnes Vardy i fotografa JR-a, stworzone z rozmachem „Wędrówki ludów” (“Human Flow”) Ai Weiweia, nagrodzony na tegorocznym Berlinale „Walc Waldheima” (“The Waldheim Waltz”) w reżyserii Ruth Beckermann oraz „Genesis 2.0” Christiana Freia i Maxima Arbugaeva, czy też doceniony na festiwalu w Wenecji film „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Najlepsze dokumenty i Grand Prix Dolnego Śląska

We Wrocławiu filmy rywalizują o Grand Prix Dolnego Śląska. O Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego (3 tys. euro) powalczy w tym roku trzynaście znakomitych tytułów, wśród nich m.in.: obalający mit o demokratyczności w sieci „Czyściciele internetu” (“The Cleaners”) w reżyserii Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka, „Pokolenie pieniądza” (“Generation Wealth”) Lauren Greenfield, „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”), w którym Peter Mettler i Emma Davie pokazują ulotny stan, gdy ludzie i zwierzęta spotykają się w poczuciu jedności i braku agresji. Zdobywcę Grand Prix poznamy 18 maja na uroczystej Gali, która połączona będzie z pokazem filmu „Grace Jones” (“Grace Jones – Bloodlight and Bami”) w reżyserii Sophie Fiennes.

Najlepsze dokumenty, debaty, spotkania i kino VR

Trwający do 20 maja Millennium Docs Against Gravity będzie też okazją, by porozmawiać z odwiedzającymi DCF dokumentalistami. We Wrocławiu spotkać będzie można m.in. Jana Geberta („Gdy nadejdzie wojna”), Katarzynę Kozyrę („Szukając Jezusa”), Petera Mettlera („Stając się zwierzęciem”), a także Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego („Książę i dybuk”). Dla dzieci zajęcia przeprowadzi Akademia Dokumentalna OKI DOKI – pokazom dokumentów dla najmłodszych towarzyszyć będą rozmowy i warsztat, z kolei dojrzali festiwalowicze będą mogli wziąć udział w Akademii Dokumentalnej dla Seniora, gdzie zobaczą „Twarze, plaże” i „Człowiek Delfin”. Tegoroczna odsłona festiwalu to także prezentacje filmów wykorzystujących wirtualną rzeczywistość w Kinie VR, debaty z udziałem specjalistów, czytanie na żywo w ramach prologu Europejskiej Nocy Literatury oraz specjalny pokaz filmu „Ojczulek Joe i lew” podczas Nocy Muzeów.
Bilety (12 i 15 zł – pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego i na www.dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów każdy z nich kosztuje tylko 10 złotych. Na spotkania i debaty wstęp jest wolny – pierwszeństwo mają widzowie posiadający bilet na dany seans. Na pokazy filmów VR oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona.
PROGRAM
15. MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY: PROGRAM PROJEKCJI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto